Radca prawny

Dlaczego pracownicy odchodzą?

Zmiany w kadrach pracowniczych są wielkim kłopotem dla każdej firmy. Koszt zastąpienia zatrudnionego jest często nadzwyczaj wysoki, potrzeba na to dodatkowego czasu. Kłopotem będzie konieczność przeszkolenia nowego pracownika. Dobrym pomysłem jest więc utrzymanie stałej kadry.

Jednym ze środków na zatrzymanie pracownika jest zidentyfikowanie czynników, dla jakich rezygnują oni z pracy w pierwszej kolejności. Jakie są najczęstsze względy ich rezygnacji z pracy? Oto zwięzły przewodnik przedstawiający najczęstsze czynniki.

1. Znawcy twierdzą, iż pracownicy w rzeczywistości nie rezygnują z pracy, oni opuszczają swoich menedżerów. Kiedy przełożony wie jak doskonale dogadywać się ze swoimi ludźmi i traktuje ich świetnie, zarówno jako prezes i człowiek, wówczas pracownicy pozostaną nawet w nie najlepszej pracy.

2. Reorganizacja winna odbywać się jedynie wtedy, kiedy istnieje realna potrzeba. Jeżeli firma wykonuje ją co rok bądź co sześć miesięcy, pracownicy mogą stać się naprawdę sfrustrowani i mogą stwierdzić, iż jest to powód do opuszczenia miejsca pracy. Reorganizacja oznacza dla pracowników dużo zamieszania.

3. Firmy powinny mieć jakąś postać rywalizacji pośród własnych pracowników, lecz to wszystko winno być poczynione na sposób przyjazny. Jeżeli pozostanie to wykonane nieprawidłowo będąc źródłem stresu wśród pracowników może to być pretekst do odejścia.

4. Pracownicy muszą czuć wsparcie firmy, wtedy rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie będzie miało miejsca.

5. Winna być równowaga miedzy pracą a życiem pracownika. Gdy zaledwie poczują się jak niewolnicy to zaczną poszukiwać środka by odejść z firmy.

6. Kiedy pracownik zostanie zatrudniony ma pewne oczekiwania w oparciu o to, co obiecano mu w procesie rekrutacji. Jeśli te oczekiwania nie pozostaną zrealizowane to poczuje się oszukany i będzie myśleć o pracy u kogoś innego.

To jedynie parę powodów, dla jakich pracownicy opuszczają miejsce zatrudnienia.

Reklamy