Radca prawny

Co uczynić przed zatrudnieniem pracownika?

Gdy jeden z pracowników odejdzie z firmy, trzeba znaleźć wykwalifikowaną osobę, która przejmie jej obowiązki. Podczas procesu aplikacji trzeba będzie ocenić charakter i cechy wszystkich pretendujących kandydatów w celu ustalenia, który z nich jest najbardziej odpowiedni na nowe stanowisko.

Trzeba być ostrożnym przy wyborze. Jeśli popełni się błąd w ciągu toku rekrutacji, możliwe iż będziesz przymuszony do pracy z zatrudnionym, który okaże się mniej wykwalifikowany jak to się na starcie wydawało.

Pamiętaj, że możesz zostać pozwany za nieprzepisowe zakończenie umowy po nagłym zwolnieniu pracownika z pogwałceniem jego praw. Jeżeli chcesz upewnić się, że dana osoba nie spowoduje dla Ciebie kłopotów warto, aby postępować odpowiednio z poniższymi wzmiankami.

1. Zapytaj go, czego oczekuje od Ciebie. Wynagrodzenie jest istotnym zagadnieniem dla obu stron, więc należy zweryfikować, że warunki umowy będą jasne. Jeśli kandydat oczekuje nazbyt wiele, można po prostu odrzucić jego wniosek.

2. Sprawdzenie wiarygodności danych w CV. Potrzebne jest sprawdzenie czy wiadomości zawarte w CV są prawdziwe.

3. Podpisz umowę o pracę. Ten pisemny dokument reguluje wielorakie sprawy, takie jak honorarium za nadgodziny i politykę firmy. Przykładowo zaplanowałeś zwolnić zatrudnionego, ponieważ dopuścił się on naruszeń tzw. zwolnienie dyscyplinarne. Jeżeli pozwie Cie on o nieuczciwe zakończenie umowy, dokument ten może stać się dowodem na zgodę pracownika na warunki zatrudnienia.

Reklamy